Ankara Kreş
Ankara Kreş

Özellikle çalışan annelerin kurtarıcısı kreşler, 0-3 yaş grubu çocuklara hitap eden yerlerdir. Çocuklar kreşlerde yaş gruplarına göre ayrılır ve ayrı ayrı gruplarda eğitim alırlar. Aslında kreşler daha çok oyuna dayalı yerlerdir. 3-6 yaş eğitimi veren anaokulları ise öğrenmeye ve eğitime dayalı yerlerdir. Dolayısıyla hem hitap ettikleri yaş grupları hem de içerikleri açısından kreş ve anaokulu birbirinden ayrılır.

Kreşler ve gündüz bakım evleri aynı amaca ve aynı yaş grubuna yönelik yerlerdir. Bu sebeple bağlı oldukları kuruluşlarda aynıdır. Bu iki kurum, sağlık bakanlığı sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu genel müdürlüğüne bağlıdır.

Kreş olarak isimlendirilen yerlerde yaş gruplarına göre çocuklarla ilgilenecek bu işin eğitimini almış öğretmenler ve yardımcılar bulunur. Gün boyu çocukların oyun ihtiyacı, yeme içmesi gibi ihtiyaçlarıyla kurumdaki çalışanlar ilgilenir. 

Günümüz yaşam koşullarında kadın erkek herkes çalıştığı için küçük çocuklarla, aileleri işten dönene kadar ilgilenecek kişi ve zaman geçirecekleri mekân ihtiyacı doğunca kreşler ortaya Çıktı.

Ankara Kreş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kreş seçimi önemli ve zor bir iş… Aileler çocuklarını emanet edecekleri yerleri seçerken oldukça zorlanıyor. 

Kreşlerde mekânın hijyeni, çalışanların eğitim durumları ve işlerini ne kadar ciddiye aldıkları dikkat edilecek önemli noktalardır. Yemeklerin çocukların yaş gruplarına uygun olup olmadığı, sağlıklı olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında en önemlilerden biri….

Ankara Kreş seçerken kreşlerin deneme sürelerini mutlaka değerlendirin. Bu sürede gidip çocuğunuzu ve kurum çalışanlarını kontrol edebilir, kreş hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

- YORUMLAR

YORUM YAZ

İsim:
Yorum: